Forgot password?

Nemokumo banga: duomenys, reikšmė ir kaip įmonės gali apsisaugoti nuo bankrotų

2023-04-27

Pasaulio ekonomika susiduria su iki šiol neregėtomis nemokumo augimo tendencijomis, kadangi įmonės stengiasi atsigauti nuo pandemijos sukeltų finansinių sunkumų.

Naujausioje "Atradius" apžvalgoje  teigiama, kad tokiose šalyse 2023 m. pasaulinis nemokumo lygis padidės 49%. Pastebima, kad daugumoje šalių nemokumas grįžta į priešpandeminį lygį.

2022 metų pabaigoje nemokumo lygis viršijo priešpandeminį Turkijoje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, Danijoje ir Švedijoje. Žemiausias nemokumo santykio lygis (mažiau nei 75%) lyginant  su 2019 metais buvo Italijoje, Lenkijoje, Norvegijoje.

Šį nemokumo atvejų augimą pirmiausia lėmė su pandemija susijusios fiskalinės paramos nutraukimas, tebesitęsiantys pasaulinių prekių tiekimo grandinių sutrikimai bei neapibrėžtumas prasidėjus Rusijos invazijai Ukrainoje.

2023 metais numatomas pasaulio ekonomikos sulėtėjimas - BVP augimas tik +1,7% (2024 m. +2,5%). Išsivysčiusių šalių ekonomikos augimas numatomas lėtesnis - atitinkamai +0,7 % ir +1,2%. Euro zona jau susidūrė su technine recesija. Ekonomikos augimas 2023m. numatomas tik +06%, o 2024 m. - vos viršys +1%.

Nemokumo augimas 2023 m. turėtų siekti +49% (Šiaurės Amerikoje  +71%, o Europoje +27%).  Sparčiausias nemokumo augimas (>50%) turėtų būti šalyse, kuriose dėl įvairių priežasčių buvo lėtesnis nemokumo augimas lyginant su priešepideminiu lygiu: Italijoje, JAV, Nyderlanduose. Didesnis nei 20% nemokumo augimas numatomas Lenkijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Portugalijoje, Belgijoje. Tikėtina nemokumo atvejų stabilizacija Šveicarijoje, Ispanijoje ir Austrijoje.

 

Neapibrėžtumą didina vis dar didelė infliacija ir augančios palūkanų normos.

Atsižvelgdamos į šią nerimą keliančią ekonominę aplinką ir didėjantį nemokumo skaičių, įmonės turi imtis griežtų rizikos valdymo priemonių, kad apsisaugotų nuo finansinių sunkumų.

Prognozuojama, kad pasauliniu mastu 2024 m. nemokumo augimas sulėtės ir sudarys +12%, palyginus su 2023 metais.  Tai grindžiama optimistinėmis prielaidomis – jog sulėtės infliacija ir pagreitės ekonomikos augimas.

Prekinio kredito draudimas gali būti vertinga priemonė verslui šiais neapibrėžtais laikais, nes apsaugo nuo rizikos, kad klientai nesumokės. "Credeo" siūlo specialiai pritaikytus prekinio kredito draudimo sprendimus, kurie gali užtikrinti lankstumą ir galimybę prisitaikyti prie kintančios ekonominės situacijos. Be to, tarptautinėje prekyboje dalyvaujančioms įmonėms "Credeo" eksporto draudimo sprendimai gali padėti sumažinti su užsienio sandoriais susijusią riziką ir užtikrinti sklandžią bei saugią tarptautinę veiklą.

Be to, skolų išieškojimo ir kreditų valdymo paslaugos yra labai svarbios užtikrinant įmonių finansinį stabilumą. Veiksminga skolų išieškojimo praktika padeda susigrąžinti nesumokėtus mokėjimus, o kreditų valdymas padeda įvertinti potencialių klientų kreditingumą, taip sumažinant nemokėjimo tikimybę.

Prekybos finansavimo sprendimai taip pat gali padėti įmonėms augti, nes suteikia reikalingų lėšų net ir esant ekonominiam neapibrėžtumui. "Credeo" gali padėti įmonėms pasinaudoti visapusiškomis rizikos valdymo paslaugomis, įveikti ekonomikos iššūkius po pandemijos ir tapti stipresnėmis nei bet kada anksčiau.

Apibendrinant "Atradius" apžvalgoje matomas išaugęs nemokumo atvejų skaičius rodo, kad reikia tvirtos rizikos valdymo strategijos. Įmonėms kovojant su pandemijos padariniais, bendradarbiavimas su patikimu prekinio kredito draudimo, eksporto draudimo, skolų išieškojimo ir kreditų valdymo paslaugų teikėju gali gerokai sumažinti riziką ir užtikrinti finansinį stabilumą šiais neaiškiais laikais.

 

Visa Atradius apžvalga:

https://group.atradius.com/publications/economic-research/insolvencies-increase-sharply-as-normality-returns.html?utm_source=linkedin&utm_medium=social-media&utm_campaign=er_2023_insolvency1