Forgot password?

577 mln. dolerių kainavusi "Trafigura" klaida: ar svarbu pasitikėti savo partneriais?

2023-03-29

2022 m. lapkritį žaliavomis prekiaujanti bendrovė „Trafigura“ įsivėlė į skandalą, susijusį su įtariamu „sistemingu sukčiavimu“, kurį vykdė Indijos verslininko Prateeku Guptos įmonės. Remiantis Londono Aukščiausiajam teismui pateiktais pareiškimais, „Trafigura“ mokėjo už nikelį, kuris neatitiko sutarties specifikacijų ir neturėjo autentiškumą patvirtinančių dokumentų. “Trafigura” teigė, kad Guptos įmonės vietoj nikelio joms pardavė kitų medžiagų, todėl bendrovė patyrė 577 mln. dolerių nuostolį.

"Trafigura" ir Guptos prekybiniai santykiai prasidėjo 2014 m. nuo prekybos cinku Indijos vidaus rinkoje ir išsiplėtė iki pasaulinės prekybos nikeliu bei aliuminiu. Tačiau nuo 2022 m. didžiąją dalį abiejų įmonių grupių sandorių sudarė “atpirkimo sandoriai" ("buyback transactions”), pagal kuriuos "Trafigura" įsigydavo krovinį iš Guptos įmonių grupės, finansuodavo jo kelionę ir parduodavo jį atgal vienai iš Guptos įmonių arba trečiajai šaliai, gaudama palūkanas už finansavimą. Tokie sandoriai pradėjo kelti nerimą "Citibank", kuris "Trafigura" buvo suteikęs 850 mln. dolerių kredito liniją. Kai 2022 m. pavasarį stipriai išaugo nikelio kainos, "Citibank" rimtai susirūpino dėl nikelio sandorių dydžio ir trukmės. "Citibank" prašymu "Trafigura" nikelio prekybos padalinys lapkričio 9 d. surengė fizinį krovinių patikrinimą ir galiausiai, atidarius konteinerius Roterdame, nikelio nerasta nė viename iš jų. Vietoj jų inspektoriai rado anglinio plieno, kurio vertė paprastai yra 20 kartų mažesnė už nikelio. Iki šios patikros “Citibank” jau buvo spėję nutraukti kredito liniją dėl nuolat kylančių "raudonų vėliavėlių", todėl šių krovinių finansavimui "Trafigura" naudojo savo apyvartines lėšas.

„Trafigura“ klaida parodo, kokia svarbi kiekvienai įmonei yra veiksminga rizikos valdymo strategija. Kompanijoms būtina skirti pakankamai dėmesio įvairių rizikos veiksnių įvertinimui, kad būtų galima užtikrinti stabilią įmonės veiklą ir finansinį saugumą. Atidžiai įvertinkite prekybos partnerius, jų veiklos istoriją ir reputaciją, kad galėtumėte apsaugoti savo verslą nuo galimų nuostolių. Viena iš galimų priemonių šiam tikslui pasiekti yra prekinio kredito draudimas, kuris suteikia įmonėms finansinę apsaugą nuo savo įsipareigojimų nevykdančių pirkėjų, o taip pat ir tiekėjų. Norint išvengti panašių atvejų, reikia atlikti keletą būtinų veiksmų, įskaitant pirkėjų bei tiekėjų patikimumo įvertinimą, atidžią sutarčių peržiūrą ir patikrinimą, kredito rizikos ir galimų nuostolių, jei sandoris žlugs, apskaičiavimą. „Credeo“ siūlo visą paslaugų paketą, kuris padeda mažinti kredito riziką ir suteikia įmonėms ramybę bei finansinį saugumą. Nelaukite, kol bus per vėlu apsaugoti savo verslą - susisiekite su „Credeo“ dar šiandien ir sužinokite, kaip galime Jums padėti!

Šaltiniai:
https://www.ft.com/content/ae651251-0a36-45c5-9fcc-c36c69c5aa2d
https://www.reuters.com/markets/commodities/trafigura-says-gupta-sought-pass-off-russian-metal-indian-court-docs-2023-03-01/
https://www.swissinfo.ch/eng/business/trafigura--the-ten-day-unravelling-of-an-alleged--500-million-fraud/48321196
https://www.nasdaq.com/articles/trafigura-paid-for-nickel-without-verifying-its-authenticity-court-documents