Forgot password?

Prekinių kreditų draudimo 101

2022-07-29

Prekinių kreditų draudimas – viskas, ką reikia žinoti apie šią paslaugą

Nutikus draudiminiam įvykiui, prekinių kreditų nauda yra akivaizdi ir lengvai paskaičiuojama. Kita vertus, kai išmokos nėra, įmonės gauna papildomas paslaugas: pirkėjų patikrinimas, monitoringas, kreditų limitų kontrolė, biudžetavimo palengvinimas ir skolos išieškojimo procedūros. Į dažniausiai klientams kylančius klausimus apie prekinių kreditų draudimą atsako „Credeo” ekspertas Linas Ražinskas.

  1. Kas yra prekinių kreditų (PK) draudimas?

Prekinių kreditų draudimas – veiksminga finansinės rizikos priemonė, kuri apsaugo  klientą nuo nuostolių, jo pirkėjo nemokumo atveju.

  1. Ar reikia nerimauti, jei klientai atsiskaito laiku?

Dėl nerizikingų klientų nereikia per daug nerimauti, bet verta juos stebėti. Net ir tokie klientai nėra apsaugoti nuo bankroto. Taip pat pasitaiko atvejų, kai nerizikingiems klientams yra daromos nuolaidos atsiskaitymo laikotarpiui, atidedant mokėjimus. Tai reiškia, kad, jeigu bent vienas iš nerizikingų pirkėjų subankrutuotų, klientas iš karto netektų dalies pajamų dėl pritaikytų nuolaidų atsiskaitymams.

  1. Ar reikia prekinių kreditų draudimo, jeigu turiu smulkųjį verslą? 

Smulkusis verslas dažniausiai draudžiamas nuo 500 000 Eur apyvartos. Jam ši paslauga aktuali, nes net ir vieno pirkėjo bankrotas gali sukelti dideles finansines problemas. PK draudimas tokiu atveju veiktų kaip priemonė, galinti stabilizuoti padėtį ir leidžianti išvengti netikėtų nuostolių. Taip pat mažos įmonės visada turi tikslą augti, o dirbti savo rizika gali būti pernelyg nuostolinga. PK draudimas padeda kurti tvarius rizikos valdymo procesus įmonės viduje. 

  1. Kaip prekinių kreditų draudimas gali padėti verslo augimui? 

Prekinių kreditų draudimas gali padėti įmonės augimui keliais būdais: 

  • PK draudimo paslaugos dėka galima ieškoti naujų pirkėjų, siūlyti mokėjimų atidėjimus ir didinti apyvartas. Apyvartos, su išankstiniais mokėjimais, perkėlimas į apyvartą, su atidėjimais, skatina didesnius užsakymų kiekius;
  • PK draudimo paslauga padeda sutaupyti laiko vertinant potencialius pirkėjus, o vadybininkai gali lengviau priimti sprendimus dėl potencialių partnerių;
  • Naudojant PK draudimą, atsiranda platesnis spektras finansavimo paslaugų, kurios prisideda prie įmonės plėtros;
  • PK draudimas suteikia galimybę naudotis draudimo įmonių duomenų baze.
  1. Kokie praradimai yra padengiami apsidraudus? 

Jeigu klientas pagal visus reikalavimus praneša draudimo įmonei apie vėluojantį mokėjimą, atitinka nustatytus terminus, tai išmoka jam bus mokama, o praradimai padengiami nustatyto kredito limito ribose. 

  1. Kodėl vykdant prekybinę veiklą būtina apsidrausti? 

PK draudimas, viena vertus, kaip ir civilinis atsakomybės ar sveikatos draudimas, naudingas tuo, kad gelbėja nuo neplanuotų nuostolių. Kita vertus, jis suteikia papildomas galimybes ir gali veikti kaip verslo skatinimo priemonė. 

  1. Ar privalau apsidrausti nuo visų klientų? 

Draudimo kompanijos standartiškai nori, jog klientas draustų visus pirkėjus. Tačiau tam tikrais atvejais gali būti taikomos išimtys – svarbu susitarti, kurie pirkėjai turėtų būti išimti iš draudimo poliso, prieš sudarant sutartį.

  1. Ar galiu apdrausti ilgalaikius sandorius, galiojančius ne vienerius metus?

Šiuo metu draudimo kampanijos taiko mėnesio laiko retrospektyvų draudimą. Tai reiškia, kad po sutarties pasirašymo draudžiamos ir tos sąskaitos, kurios išrašytos prieš mėnesį laiko, ir joms nėra suėjęs apmokėjimo terminas.

  1. Ar prekinių kreditų draudimas man padės, jeigu politiniai įvykiai trikdo klientų mokumą? 

PK draudimas šiuo atveju galės padėti, jeigu draudimo polise bus nurodyta politinių draudimų opcija.

  1. Kiek kainuoja PK draudimo paslauga?

Norint sužinoti PK draudimo kainą, sąlygas ir nustatytus limitus, reikėtų užpildyti mūsų pateiktą anketą. 

  1. Ar taikomi kokie nors apribojimai, norint užsisakyti prekinių kreditų draudimą? 

Prekinių kreditų draudimu, gali būti apdraustos visos įmonės kurios vykdo mokėjimus su atidėjimais. Negalimi drausti sandoriai yra tarp susietų įmonių ir avansiniai mokėjimai.

  1. Kaip galiu pilnai išnaudoti prekinių kreditų draudimą, kad gaučiau maksimalią naudą? 

Norint išnaudoti pilnai prekinių kreditų draudimą, svarbu atvirai pasikalbėti su jus administruojančių vadybininku apie jūsų poreikius, kad galėtų pateikti galimybių planą.

  1. Kokias rizikas valdo kreditų draudimas?

Kreditų draudimas valdo keletą svarbiausių rizikų, kurios galėtų sutrukdyti sklandžiam kreditų valdymui:

  • Klientų nemokumas;
  • Klientų nesąžiningumas ir piktybinis kredito sąlygų nesilaikymas;
  • Bankrotas (klientų, partnerių);
  • Politiniai veiksniai, dėl kurių gali sutrikti kreditų paslaugų tiekimas (politinės suirutės, sankcijos, embargai ir t.t.)
  1. Ar naudojant kreditų draudimą, mano pirkėjai apie tai sužinos?
    Konfidencialumas ir duomenų apsauga mums yra labai svarbu. Apie kreditų draudimo paslaugą jūsų klientai nežinos, išskyrus tuos atvejus, kai pradedamas skolų išieškojimo procesas arba skolų išieškojimas vykdomas teisiniu keliu. Tokiu atveju jūsų klientams gali tapti žinomas pats bendradarbiavimo faktas, tačiau jokiais būdais ne sutarties detalės ar finansiniai duomenys.
  2. Kaip yra nustatoma kreditų draudimo kaina? Kokie kriterijai naudojami?
    Kiekvienas atvejis yra individualus, todėl būtina išanalizuoti įmonės veiklos pobūdį ir finansinius pajėgumus. Kreditų draudimo kainos nustatomos pagal keletą kriterijų: įmonės veiklos sritį, pirkėjų veiklos sritį, daromos metinės apyvartos, turimų ketvirtinių įsiskolinimų su pirkėjais, reikiamų kredito limitų sumų ir pirkėjų kokybės. Visi šie kriterijai turi esminės įtakos nustatant kreditų draudimo tarifo kainodarą. 
  1. Kodėl turėčiau rinktis kreditų draudimą, o ne faktoringo paslaugą?

Kreditų draudimas ir faktoringas yra iš esmės skirtingos paslaugos. Faktoringo principas yra sąskaitų apmokėjimas iš karto, nelaukiant atidėjimų pabaigos. Kreditų draudimas atlygina nuostolius, patirtus dėl laiku neįvykdytų finansinių įsipareigojimų.

Kreditų draudimas padengia 90 procentų visos skolos sumos sugrąžinimą, taipogi padengia 90 procentų skolų išieškojimo kaštus. Tuo tarpu faktoringas – tik didžiosios dalies. Kreditų draudimas užtrunka laiko, todėl jį reiktų rinktis tada, kai laiku neįvykdyti finansiniai įsipareigojimai netrikdo kasdieninės verslo veiklos.

Prekinių kreditų draudimas gali būti suteikiamas skirtingais variantais. Pasiūlymai pateikiami įvertinant įmonės kelių metų apyvartas, įsiskolinimus, pirkėjų sąrašus, veiklos sektorių ir blogų skolų istorijas. Profesionalias paslaugas teikiantys „Credeo“ ekspertai konsultacijos metu pateiks įmonei naudingiausią pasiūlymą.